5 mýtů o pití vody

5 mýtů o pití vody

Obsah

  • Balená voda je lepší než voda z kohoutku
  • Moc vody škodí tělu
  • Pití vody škodí trávení
  • Voda vyhlazuje kůži
  • Pití vody po konzumaci třešní způsobuje bolesti břicha

Voda, modrý zázrak, je velmi vzácná. Díky ní jsme silní, krásní a cítíme se dobře. Naše tělo je z dvou třetin tvořeno vodou. Ta v něm plní mnoho důležitých úkolů. Její zásadní role v těle je nepopiratelná. Je součástí buněk a kapalin, slouží jako transportní prostředek, je důležitá při ochlazování těla i jako prvek určující strukturu v rámci peptidové vazby (např. u svalů, chrupavek a kostí). Ale co je pravdy na četných moudrech o vodě? V tomto článku se dozvíte, co je opravdu platí a co se skrývá za panujícími mýty.

Balená voda je lepší než voda z kohoutku

Balená obsahuje (podle původu) v některých regionech více rozpuštěných minerálů jako jsou hořčík, vápník nebo sodík než voda z kohoutku. Tato „výhoda“ ale není nijak zásadní. Vyváženou stravou bohatou na ovoce a zeleninu lehce přijmeme nezbytné minerální látky. Vápník je například v zelí, brokolici, špenátu nebo mléčných výrobcích. Hořčík v celozrnných produktech, ořeších a luštěninách.  Sodík zase obsahují dnes již skoro všechny zpracované potraviny. Je jen na vás, jakým potravinám dáte přednost. Voda z kohoutku má ale nesporně lepší dopad na životní prostředí. A pokud nám nepřipadá hned zas tak chutná, dá se z ní i přesto pár šikovnými zásahy vykouzlit chutná voda. Ta často obsahuje více minerálů než voda balená.

Moc vody škodí tělu

Dospělý člověk by měl denně vypít 35 až 45 ml vody na kilo tělesné hmotnosti. Více potřebuje jen při intenzivní fyzické zátěži nebo při extrémním vedru. Podíl vody a minerálů jsou v našem těle v určitém poměru. Příliš velký příjem vody může ve zvláštních případech způsobit nedostatek elektrolytů v těle, ke kterému dochází přibližně od hranice 6 litrů vody za den. Tělo vyloučí přebytečnou vodu a s ní i minerály. Jako symptomy se objevují bolest hlavy a nevolnost.

Pití vody škodí trávení

Říká se, že ten, kdo jí a zároveň při tom pije, ředí žaludeční šťávy nezbytné pro trávení. Toto tvrzení není správné. Je tomu právě naopak. Pokud během jídla pijeme sklenici vody, dostane se potrava lépe do žaludku a voda podporuje trávení. Voda je transportní a rozpouštěcí prostředek pro mnoho živin a je důležitá pro bobtnání potravinové vlákniny ve střevech.

Voda vyhlazuje kůži

Vrásek se bohužel nezbavíme jen tím, že budeme pít dost vody. I přesto je náš vzhled do velké míry ovlivněn tím, co pijeme. Kůže je náš největší orgán a z 80 % se skládá z vody. Pokud má naše tělo vody nedostatek, zredukuje její podíl i v kožních buňkách. Naše kůže potom vypadá unaveně a povisle, ztrácí pružnost a tvoří se na ní vrásky a záhyby. To je viditelné zejména v pokročilejším věku. Kdo správně pije, podporuje vitalitu kůže a působí déle mladě.

Pití vody po konzumaci třešní způsobuje bolesti břicha

Toto tvrzení není pravdivé, ale dá se lehce odhadnout, co za ním stojí. Zaprvé může voda z kohoutku v některých případech obsahovat zárodky, které velmi citlivým jedincům nedělají dobře. Ještě k tomu může konzumace příliš velkého množství třešní způsobovat zažívací potíže. Peckovice mají obecně vysoký obsah sorbitolu. Přílišné množství tohoto cukerného alkoholu může u dětí a citlivých osob způsobovat silné nadýmání a bolesti břicha. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *