Voda jako lék? Proč je čistá voda jeden z nejdůležitějších a nejjednodušších léčebných prostředků?
Americký lékař Faridun Batmanghelidj [bat-man-ge-lič] shrnul své dlouholeté vědecké bádání do jedné teze: „Většina civilizačních chorob není výsledkem špatné výměny látek, ale signálem těla, že má žízeň.“ Je to paradox: Přestože přijímáme velké množství tekutin, je náš organismus vysušen. Důvod: Většina nápojů má velmi negativní vedlejší účinky.
Proč nehubneme, pokud pijeme nápoje s umělými sladidly
Batmanghelidj pozoroval ve své ordinaci, že právě ti pacienti, kteří si dopřávali pouze dietní varianty slazených nápojů, enormně přibírali. Důvod: Až 80 procent konzumovaného množství nápoje obsahuje kofein. To je droga, která přímo působí na mozek a dokáže vyvolat všechny příznaky závislosti. Kromě toho stimuluje ledviny a odvodňuje organismus. To je důvod, proč lidé pijí tolik coly. Voda nezůstane dostatečně dlouho v těle. Zároveň lidé špatně interpretují signály vlastního těla. Protože se domnívají, že pili dost, myslí si, že mají hlad – a jí vice, než jejich tělo potřebuje.
Příčina tohoto jevu se nazývá adenosintrifosfát (ATP), což je chemická sloučenina v našem mozku, která ovlivňuje, že se uložená energie uvolní. Jak se zdá, snižuje kofein prahovou hodnotu ATP potřebnou k reakci: Zásoby energie mozkových buněk jsou aktivovány, člověk se cítí fit. Cola obsahující množství cukru uspokojuje alespoň částečně mozek, který potřebuje energii, a znovu doplní část spotřebovaných zásob. Nápoje s umělými sladidly takto nepůsobí. Důsledkem toho je silnější pocit žízně a hladu.
Co dokáže ošálit naše tělo
Naše tělo ze zkušenosti ví, že je se sladkou chutí spojen i přísun energie. Játra se připraví na příjem cukru a zmírní přeměnu zásob bílkovin a škrobů v těle. Pokud ale po této změně nenásleduje příjem opravdového cukru, zahlásí játra mozku: „Hlad!“ V řadě testů bylo mnohokrát prokázáno, že pocit hladu, zapříčiněný umělými sladidly, může trvat až 90 minut ‒ i pokud tělo již přijalo dostatečné množství potravy. Lidé, kteří drží dietu a z toho důvodu se vyhýbají nápojům obsahujícím cukr, jedí více, než jejich tělo potřebuje.
Ať to zní jakkoli šíleně: Pokud chceme zhubnout, měli bychom v nevyhnutelných případech sáhnout po cole obsahující cukr. Nejlepší je však samozřejmě čistá voda.
Proč bychom neměli z jídelníčku vyřazovat sůl
Mnoho diet přináší rychlý úbytek hmotnosti tím, že předepisuje stravu, která vůbec neobsahuje sůl. To je nebezpečný trik, protože „úspěch“ této diety je založen na nedostatku vody. Pokud má ale tělo dlouhodobě nedostatek soli, vzniká v některých buňkách kyselina, což může poškodit strukturu DNA a zapříčinit vznik rakoviny. Nedostatek soli by mohl být také mimo to jedním z nejdůležitějších důvodů vzniku nemoci kostí nazývané osteoporóza, která se objevuje stále častěji.
I v případě astmatu a alergií je rozhodující příjem vody a soli. Obě tyto látky snižují produkci neurotransmiteru histaminu, kterému je připisována odpovědnost za většinu alergických reakcí. Obecně je sůl v moderní představě o výživě považována za negativní, ale jedná se o přírodní antihistaminikum a je jí potřeba v plicích, aby byly mohl vzduch procházet vlhkým prostředím a aby se uvolňoval hlen.
Kolik správně pít
Platí následující pravidlo: 1 sklenice vody (1/4 litru) půl hodiny před příjmem potravy (snídaně, oběd, večeře) a stejné množství přibližně dvě a půl hodiny po každém jídle. To je minimum. Aby nemělo naše tělo vody málo, měli bychom ještě vypít 2 sklenice vody k největšímu jídlu a jednu sklenici před spaním.
Jednoduše z kohoutku
Obyčejná voda z kohoutku je to nejlepší. Pokud je chlorovaná, můžeme ji prostě dát do otevřeného džbánu nebo karafy a dovnitř vložit kus aktivního uhlí. Nejdéle po třech hodinách chlor rozpuštěný ve vodě zmizí a ztratí se také zápach. Alkohol, káva, čaj a kofeinové nápoje se kvůli svým odvodňujícím účinkům jako voda nepočítají!
Voda poráží alkohol
Minimální množství vody, které bychom měli za den přijmout, můžeme vypočítat i přesně: 35 mililitrů vody na 1 kilogram váhy (při 60 kilogramech tedy minimálně 2 litry). Při sportu a v horkém počasí v každém případě ještě více. Pokud přijmeme takové množství čisté vody, nebudeme již pociťovat touhu pít ještě víc. K večerní nestřídmé konzumaci vína nebo piva tedy nedojde.
Na zdraví!
Pokud si na pracovní plochu postavíme velkou a hezkou sklenici s vodou, nejlépe půllitrovou – nebo rovnou pořádnou, litrovou, zvykneme si již po krátké době na to, že se máme pravidelně napít, a tím spláchnout chuť na sladkosti a jiná lákadla.
Z čeho pocházejí noční svalové křeče
Člověk by si měl dávat pozor na to, aby při zvýšení množství vypité vody zvýšil také příjem soli. Na 2 litry vody potřebuje naše tělo asi 3 gramy soli. Pokud soli přijímáme moc, tělo začne otékat. Znamením nedostatku soli jsou noční svalové křeče, křeče v nenamáhaných svalech a pocit závratě.
Voda je, tak zní závěrečné shrnutí doktora Batmanheldiho, nejlevnějším lékem na dehydrované (odvodněné) tělo. Pravidelný dostatečný přísun vody zabraňuje tedy propuknutí mnoha obávaných nemocí, jako jsou cukrovka, infarkt, vředy v oblasti žaludku a střev a mnoho dalších civilizačních chorob.
Německojazyčná literatura k tématu:
F. Batmanghelidj, „Wasser – die gesunde Lösung“. Ein Umlernbuch. VAK Verlag, Kirchzarten 2000. ISBN 3-924077-83-5.
(POZNÁMKA PŘEKLADATELKY:
F. Batmanghelidi v českém překladu:
Voda zdravá, léčivá, životadárná – Nejste nemocní, máte jen žízeň!)